Küresel piyasalarda gözler ABD’nin enflasyon verilerine çevrildi

ABD ekonomisinin güçlü seyrini sürdürmesi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerine ilişkin fiyatlamaları etkiliyor. Ancak, dün açıklanan verilerde ülkede kısa dönemli enflasyon beklentilerinin değişmediği görüldü. New York Fed’in Tüketici Beklentileri Anketi’ne göre, Amerikalı tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi ocakta değişim göstermeyerek yüzde 3 oldu. Ancak, gelecek 3 yıllık süreci kapsayan medyan enflasyon beklentisi Mart 2020’den bu yana en düşük seviyesine gerileyerek yüzde 2,4’e indi.

Bugün ABD’de açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri öncesinde, analistlerin enflasyonun aylık bazda yüzde 0,2 ve yıllık bazda yüzde 2,9 olacağı tahminleri bulunuyor. Para piyasalarında, mart ayında Fed’in politika faizini sabit bırakma olasılığı yüksekken, mayıs toplantısına ilişkin belirsizlikler sürüyor. Fed’in politika faizindeki değişimlere ilişkin beklentiler mayıs toplantısı için yüzde 44 sabit bırakılma, yüzde 56 ise 25 baz puanlık bir indirim öngörüyor.

Fed yetkililerinin faiz indirimine ilişkin yönlendirmeleri de yakından takip ediliyor. Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, henüz faiz indiriminin zamanlamasını tahmin etmenin erken olduğunu belirtirken, Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ise enflasyonist baskının devam ettiğini ve işletmelerin fiyat artışlarını sürdürme eğiliminde olduğunu ifade etti.

Tahvil piyasalarında dar bantta seyir devam ederken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,18 seviyesinde bulunuyor. Güçlü dolar ve yüksek tahvil faizleri altının ons fiyatını baskılıyor. Kripto para piyasalarında ise Bitcoin’in fiyatı spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) olan ilgiyle Aralık 2021’den bu yana ilk defa 50 bin doların üzerine çıktı.

Hisse ve sektör bazlı oynaklık devam ederken, ABD’li çip üreticisi Nvidia’nın piyasa değeriyle kısa süreliğine Amazon’u geride bıraktığı gözlemlendi. Çip tasarımcısı Arm Holdings’in hisseleri ise dün yaklaşık yüzde 30 değer kazandı.

ABD’de endeks vadeli kontratlar satış ağırlıklı bir seyir izlerken, Avrupa borsalarında dün pozitif bir seyir gözlendi. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) haziranda faiz indirimlerine başlayabileceğine yönelik fiyatlamalar güçlü kalmayı sürdürüyor.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi Softbank’taki yükselişle son 35 yılın zirvesine çıkarken, Asya’da diğer piyasaların kapalı olması dikkat çekiyor.

Yurt içinde Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi rekor kapanış yaparken, dolar/TL kuru 30,72 seviyesinde işlem görüyor. Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) ise düşüş eğilimini sürdürerek 299 baz puana geriledi.

Bugün, yurt içinde ödemeler dengesi, perakende satışlar ve dış ticaret endeksi verileri açıklanacak. Yurt dışında ise Almanya ve Avro Bölgesi’nde ZEW beklenti endeksleri ile ABD’de enflasyon verileri takip edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir