Kulis: Ali Yerlikaya’nın İçişleri Bakanlığı yakın zamanda sona erecek

Yerel seçim yaklaşırken AK Parti İstanbul adayını hâlâ belirlemedi. Daha önce de kulislerde gündeme gelen isimlerden İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın bakanlıktan ayrılıp İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmasına Süleyman Soylu’nun da destek verdiği belirtiliyor.

AK Parti’nin temayül yoklamasında öne çıkan isim olan Yerlikaya, daha önce adaylığıyla ilgili iddiaları reddetmişti. Ancak Yerlikaya’nın adaylığı konusunda hazırlıkların sürdüğü belirtiliyor.

PROGRAMINI AZALTTI, RANDEVULARINI ERTELEDİ

T24 yazarı Tolga Şardan’ın kulislerden edindiği bilgileri aktardığı yazısından ilgili bölüm şöyle:

“Dediğim gibi, Yerlikaya’nın kafası karışık. Geçen perşembeden bu yana programlarındaki yoğunluğu azalttı. Yabancı heyet randevularını ileri tarihe aldı. Mesela, geçen hafta 81 il valisi, emniyet müdürü ve jandarma komutanlarını Ankara’da toplayıp 2023 değerlendirmesi yapıp 2024’e ait hedefleri ortaya koyacaktı. Bu program ertelendi.

Cumhurbaşkanlığı’nda bakanlığını ilgilendiren toplantıya da katılamadı Yerlikaya. Çünkü siyasi temasları ağır basmaya başladı. Hafta sonu da İstanbul’daydı, temaslarına devam etti. Bakanlıkta haftalık gerçekleştirdiği güvenlik toplantılarını erteledi.

Farkındaysanız, son günlerde sosyal medya hesabında yaptığı günlük program paylaşımları da azaldı.

BAKANLIĞA DEVAM ETMEK İSTİYOR

Yakın çevresinden edindiğim bilgilere göre kendisi bakanlık görevine devam etmek istiyor. Başlattığı suç ve suçlularla mücadele konusunda ülkeyi belirli bir noktaya taşımayı hedeflemiş durumda. Amacı bu hedefe ulaşabilmek.

Ama tabii bir de ’emir demiri keser’ durumu mevcut. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve parti yönetiminin teklifine olumlu yanıt vermekten başka şansı olmayacak.

SOYLU DA DESTEK VERİYOR

Yerlikaya’nın İçişleri Bakanlığı’ndan ayrılıp İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasına Süleyman Soylu’nun da destek verdiği ifade ediliyor kulislerde.

Yerlikaya’nın İçişleri Bakanlığı büyük olasılıkla yakın zamanda sona erecek. Yerine ise yine büyük ihtimalle Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu bakan koltuğuna oturacak.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir