Tahin – Pekmez faydalarıyla bildiğimiz en çok sevilen karışımlardan. Peki ne gibi bir zararı olabilir?

Bazı yiyecekler az tüketildiğinde faydalı olabiliyorken çok fazla tüketilmesi durumunda zarar verebiliyor. Özellikle kış aylarının sevilen ikilisi olan tahin – pekmez de bunlardan biri. İçerdiği yüksek enerji sayesinde soğuktan korunmaya, kış aylarında hastalanmaya ve vücudun enerji kaybetmesini önlemeye yarar sağlayan bir besin birleşenidir. Kahvaltılarda sofraların olmazsa olmaz ikilisi olan tahin pekmez karışımı, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarken aynı zamanda tadı ile de damak zevkimizi şenlendiren bir besindir.

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan bu ikiliyle ilgili önemli bir uyarı var: Yapılan araştırmalara göre tahin ile pekmezin karıştırılması sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Yapılan araştırmalara göre tahin ile pekmezin karıştırılması sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. İşte, tahin pekmez karışımının hiç bilmediğimiz zararları…

AŞIRI YAĞ VE ŞEKER YÜKLEMESİ

Tahinin içerisinde yüksek miktarda yağ bulunmaktadır. Pekmezin içerisinde de şeker. Yağ ve şeker bir araya geldiğinde sağlığımız için faydalı değil aksine zararlı bir hale gelirler. Tahin ve pekmezi birlikte tüketmek ciddi bir kilo alımına sebep olabilir. Tahin ve pekmezin ayrı ayrı tüketilmesi uzmanlar tarafınca tavsiye edilmektedir.

KANSERE SEBEBİYET VERİYOR!

Pekmezin içerisinde yoğun bir şekilde bulunan şeker ve yağ kanser hastalıklarının oluşmasına sebep olabiliyor. Soğuk havalarda bağışıklığı güçlendirmek için tercih edilen pekmez sağlığınız için ciddi bir risk oluşturuyor.

BÖBREK VE ŞEKER HASTALARI DİKKAT!

Pekmezin içerisinde bulunan yüksek miktarda şeker, şeker hastaları için büyük risk taşımaktadır. Şeker hastalarının pekmez tüketmemeleri gerekir.

Tahin içerisinde de yüksek miktarda protein bulunur. Bu da böbrek rahatsızlığı yaşayan kimseler için hayati önem taşır.

VÜCUTTA ŞİŞKİNLİĞE NEDEN OLUYOR!

Tahin ve pekmezin sık tüketilmesi vücudun belli bölgelerinde şişmelere sebep olabilir. bu şişlikler genellikle el, ayak, yüz ve karın bölgesinde gerçekleşir.

Kaynak: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir