Kızılay’ın kazanları afetzede için kaynıyor

Kahramanmaraş’ta enkaz kaldırma çalışmaları tüm hızıyla sürerken kentteki depremzedelere yönelik AFAD barınma, Kızılay ise sıcak yemek imkanı sağlamak için seferber oldu. Milliyet, Kızılay’ın Kahramanmaraş’taki seyyar mutfaklarına girerek zamanla yarışan ekiplerin çalışmalarını yerinde görüntüledi.

Kızılay Kahramanmaraş İlk Ekip Başkanı Murat Cebeci, 15 bin depremzedeye sıcak yemek çıkardıklarını, kapasiteyi yakında 100 bine yükselteceklerini söylerken, “Kızılay denetiminde faaliyet sürdüren sivil toplum kuruluşları (STK) 77 noktada, Kızılay ise 62 noktada hizmet veriyor. Günde üç öğün sıcak yemek çıkarıyoruz” dedi.

100 bin kişiye yemek

Depremin ilk günü İzmir’den yola çıkarak saat 16.00’da kente girdiklerini belirten Cebeci, Türkiye Afet Müdahale Planı’na göre STK’lar ve diğer kuruluşların beslenme hizmetinden kendilerinin sorumlu olduğunu ifade etti. Cebeci, “Kendi mutfağımızda sıcak yemek üretiyoruz, taşıma sistemiyle halka ulaştırıyoruz. Sıcak yemek gitmeyen bölgelere lojistik depolarımızdan kuru gıda desteği, gelen bağışlar doğrultusunda soba, yakacak, giyim eşyalarını da talepler doğrultusunda adreslere ulaştırıyoruz” diye konuştu.

Depremzedelere üç öğün yemek dağıtımına başladıklarını kaydeden Cebeci, şunları söyledi: “Afet döneminde bizim uyacağımız bir beslenme tablomuz, 10 günlük bir menümüz var, bunu ay boyunca çevirerek veriyoruz. Afetin ilk gününde gelen bağışlarla yemek üretiyoruz. Kızılay mutfağında 15 bin kişilik yemek üretiliyor. Bu da iki vardiya sistemiyle dönüyor. Mutfağımızda kadrolu beş yaklaşık 15 de gönüllü aşçımız bulunuyor. Kapasite 100 bin kişiye kadar çıkacak, dolayısıyla burada depo alanı oluşturuyoruz. Malzeme verdiğimiz STK’lar zaman zaman çekilecekler bölgeden; biz 100 bin kapasiteye kadar üretim yapacağız aş evinde.”

Sabah kahvaltısındaki menüyü artıracaklarını söyleyen Cebeci, “Sabahları genelde çorba veriyorduk ama şimdi normal satın alma yapmaya başladık. Bunu stoklayarak normal kahvaltı türü; piknik tereyağ, reçel, bal, paketli helva gibi ürünleri de vereceğiz. Kalorileri hesaplanmış şekilde bir insanın sabah kahvaltısında evinde ne yiyorsa onları kahvaltıda sunacağız. Kahramanmaraş genelinde bugüne kadar STK’lar ile on iki milyon kap öğün yemek üretimi yapıldı” diye konuştu. Cebeci, gelen bağışlar doğrultusunda kuruma ulaşan eşya ve malzemelerin dağıtımını da yaptıklarını söyledi.

Yaşamalarını elbise dolabına ve yakınlarına borçlular

Kahramanmaraş’ta minaresi yıkılan ve hasar gören Uncular Camii yakınında oturan Ömer Gül, enkaz altında eşi ve iki çocuğu ile verdikleri yaşam mücadelesini Milliyet’e anlattı. Birinci depremde oturdukları binanın yerle bir olduğunu, telefonla yerlerini bildirdikleri komşu ve akrabalarının ısrarlı çabalarıyla yedi saat kaldıkları enkaz altından kurtulup hayata tekrar “merhaba” dediklerini belirten Gül, şunları söyledi:

“Ben, iki çocuğum ve eşim elbise dolabıyla yatak arasında bir yaşam boşluğunda sıkışıp öylece kaldık. Bir duvar deliği buldum, çocukları ve eşimi aldım, başka bir odanın içine geçtik. Yakınlarımız duvarı kırdırıp sonra elleriyle enkazı açmışlar. Onların mücadelesiyle enkazdan çıkabildik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir