Kim bu öldürülen IŞİDçi: Detaylar ortaya çıktı… ‘Yüz’süz liderler dönemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IŞİD lideri Ebu Hüseyin el Kureyşi’nin Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) 29 Nisan’da Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği operasyonda öldürüldüğünü açıkladı. El Kureyşi, 30 Kasım 2022’de, selefi Ebu Hasan el Haşimi el Kureyşi’nin ölümünün ardından terör örgütünün yeni lideri ilan edilmişti.

IŞİD ise henüz liderlerinin ölümünü doğrulamadı. Peki, öldürüldüğü açıklanan IŞİD lideri Ebu Hüseyin el Kureyşi hakkında ne biliniyor?

IŞİD, HEMEN YORUM YAPMIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından kısa süre önce Suriye’de muhalefet yanlısı haber kaynakları, Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu (SMO) ile işbirliği içinde Halep’teki Cenderes ilçesinde IŞİD’in üst düzey yetkilisini hedef alan bir operasyon düzenlediğini bildirmişti.

BBC Türkçe’ye göre IŞİD, lider ölümleri veya bölgesel başarısızlıklarla ilgili ana akım medya kanallarında yayımlanan haberler hakkında hemen yorum yapmıyor. Örgütün çevrim içi destekçileri, grupla ilgili hassas haberleri, IŞİD’in resmi medya kuruluşları aracılığıyla duyurulmadığı sürece paylaşmama veya tartışmama yönündeki emirlerine genellikle bağlı kalıyor.

OPERASYON’UN DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI

Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT), Suriye’nin kuzeyinde 4 saatlik operasyonla etkisiz hale getirdiği IŞİD’in sözde elebaşı Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi’nin yakalanacağını anlayınca üzerindeki intihar yeleğini patlattığı belirlendi.

Euronews’in güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre, sık sık yer değiştirdiği tespit edilen “IŞİD’in sözde yeni halifesi” Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi’nin, Suriye’nin kuzeyindeki Afrin/Cinderes’te olduğu ve yakın zamanda yer değiştireceği istihbaratını alan MİT’in özel ekibi, teröristin bulunduğu eve 29 Nisan 2023’te gizli operasyon düzenledi.

İçinde kamufle edilmiş yeraltı sığınağı da bulunan eve yönelik operasyonda, Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi’ye “teslim ol” çağrısı yapıldı, ancak yanıt alınamadı. Bunun üzerine MİT’in özel operasyon ekibi, önce evin bahçe duvarını, ardından da arka giriş kapıları ve yan duvarlarını patlatarak binaya girdi. Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi, yakalanacağını anlayınca üzerindeki intihar yeleğini patlattı.Yaklaşık dört saat süren operasyonda, MİT’in özel operasyon ekibi ve sivillere herhangi zarar gelmediği bildirildi.

EBU HÜSEYİN EL KUREYŞİ

IŞİD, 30 Kasım’da lideri Ebu el Hasan el Haşimi el Kureyşi’nin öldürülmesi üzerine terör örgütünün sözcüsü Ebu Umar el Muhacir 30 Kasım’da yayımladığı 10 dakikalık sesli mesajda Ebu Hüseyin elKureyşi’yi yeni liderleri olarak ilan etmişti. Sözcü, yeni lider hakkında ayrıntı vermeyip, destekçilerini onu ‘amellerine göre’ yargılamaya davet etmişti. Ebu Hüseyin’i ‘IŞİD’in kıdemli mücahitlerden biri ve oğlu’ olarak tanımlayan IŞİD sözcüsü destekçilerini yeni lidere resmi bağlılık yemini etmeye çağırmıştı.

‘TAMAMEN ANONİM BİR LİDER’

IŞİD’e 2013’te katılan Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi, kısa sürede örgüt içinde üst düzey görevlere yükseldi.

Öte yandan, Ebu Hüseyin el Kureyşi’nin bir mahlas olması kuvvetle muhtemel. IŞİD liderlerinin gerçek kimlikleri hakkında doğrulanmış ya da doğrulanmamış istihbaratın genellikle basına yansıması bekleniyor. Ancak diğer IŞİD liderlerinin aksine, Ebu Hüseyin’in kim olduğu hakkında böyle bir spekülasyon yapılmadı. Bu durum onu tamamen anonim bir lider haline getiriyor.

IŞİD, video ve sesli mesajlarıyla profili kamuya açık olan ilk lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin ölümünden bu yana liderlerinin yalnızca ismini açıklamakla yetiniyor. Örgüt bunu güvenlik nedenleriyle gerekli bir önlem olarak gösterse de liderlerinin ölümlerinin potansiyel etkisini azaltmak ve bu tür haberler söz konusu olduğunda manevra alanını genişletmek için bu yönteme başvurduğu düşünülüyor.

GÖREVE GELDİKTEN BU YANA TEK BİR MESAJ İLETMEDİ

Ebu Hüseyin, Kasım ayında göreve gelmesinden bu yana kamuoyuna tek bir mesaj bile iletmedi. Ölümünün doğrulanması durumunda IŞİD, 2022’de başa geçen ikinci liderini kaybetmiş olacak. Bu da örgütün, liderlerinin hayatta kalmasını sağlamak konusunda zorlandığı anlamına gelebilir.

Ebu Hüseyin’in selefi Ebu Hasan el Kureyşi, 10 Mart 2022’de eski lider Ebu İbrahim el Kureyşi’nin Suriye’nin İdlib eyaletindeki ABD operasyonunda öldürülmesinin ardından IŞİD lideri ilan edilmişti. Ebu Hasan da liderliği döneminde de benzer şekilde bir kamuoyu açıklaması yapmamış, verilen üç mesajı da IŞİD sözcüsü el Muhacir iletmişti.

IŞID’in yeni görünmeyen liderleri terör örgütünün sözde ‘hilafet’ teziyle de tezat oluşturuyor. Çünkü IŞİD’e rakip olan diğer cihatçı terör örgütleri ‘yüzü görünmeyen bir halife’ye biat edilemeyeceğini’ savunuyor. Dışa yansıyan bir bilgi olmasa da bunun örgüt içerisinde bir tartışma yarattığını söylemek mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir