Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili denildi: Videonun altından ne çıktı

Türkiye 13. Cumhurbaşkanını belirlemek için 14 Mayıs 2023’te sandığa gidecek. Bu seçimde Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmuştu.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığının kesinleşmesinden sonra bir üniversitede yaşanan tartışmayı gösterdiği iddia edildi. Görüntüler, Kılıçdaroğlu’nun kazanması durumunda “baş örtülü öğrencilere eziyet” halinin daha da artacağı yorumuyla paylaşıldı.

VİDEO 2015 YILINDA ÇEKİLMİŞ

Videoda bir kadın stant etrafında duran bir grup kadının yanına giderek “IŞİD’e destek veren herhangi bir örgütün burada çalışma yapmasına izin vermiyoruz” diyor. Kadın ayrıca standın kaldırılmasını da istiyor.

Video dikkatle incelendiğinde stantta asılı duran broşürlerde İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) logosunun yer aldığı görülüyor.

İnternette anahtar kelimelerle bir arama yaptığımızda, olayın Aralık 2015’te Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde yaşandığı sonucuna ulaşıyoruz.

Haber sitelerinde yer alan bilgilere göre, İHH İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde “Nepal sergisi” isimli bir sergi düzenlemiş ve karşıt görüşlü öğrenciler İHH’nin bu standı IŞİD’e destek veren bir grup oldukları gerekçesiyle kaldırmasını istemiş. Olayın büyümesinin ardından polisler dokuz öğrenciyi gözaltına alınmış.

İHH VE IŞİD İLİŞKİSİ İDDİALARI

İHH’nin IŞİD’le olan ilişkisine dair iddialar uzun süre gündemde yer almıştı. 10 Ekim 2015’te yaşanan Ankara Gar patlaması sonrası da sanıkların ifadelerinde İHH’nin yardımlarının Suriye’de dağıtıldığı iddia edilmişti. İHH ise resmi bir açıklamayla bu iddiaları yalanlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir