Kanarya Tepkisiz Kalmadı: Fenerbahçe, Deplasman Yasağı Aldıran Kayserispor’u Mahkemeye Verdi!

Süper Lig’in yeni haftasında Fenerbahçe’yi konuk edecek olan Kayserispor’dan tepki çeken bir hamle geldi. Kayseri İl Güvenlik Kurulu tarafından verilen karar doğrultusunda Kayserispor-Fenerbahçe maçına Fenerbahçe seyircisi alınmayacak. Yaşanan olayların ardından Kanarya tepkisiz kalmadı. Yasak kararıyla karşılaşan Fenerbahçe mahkemenin yolunu tuttu.

Geçtiğimiz hafta oynanan Fenerbahçe – Konyaspor maçı öncesinde tribünlerden ‘Yalan yalan yalan dolan dolan dolan 20 sene oldu istifa ulan’ ve ‘hükümet istifa!’ sloganları yükseldi.

Maçtan 4-0’lık üstünlükle ayrılan Kanarya’nın tribünlerinden yapılan protestolar gündeme bomba gibi düştü.

Yaşananların ardından aynı tezahüratı Beşiktaşlı taraftarların da yapması ile ortalık daha da karıştı. Gündem olan protestolara siyasi isimler de dahil oldu.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin sunduğu “Maçlar seyircisiz oynansın” önerisi birkaç kulüp tarafından destek görünce olay iyice alevlendi.

Spor Toto Süper Lig’in 24. haftasında Fenerbahçe’yi konuk edecek Kayserispor’dan herkesi şaşırtan bir hamle geldi.

Kayseri İl Güvenlik Kurulu kararı gereğince hafta sonu oynanacak olan Kayserispor-Fenerbahçe maçında sarı lacivertli taraftarların yer almamasına kararı gündeme bomba gibi düştü.

İlgili tebligatın taraflarına ulaştığını açıklayan Fenerbahçe Kulübü sosyal medya hesaplarından ”Adalet yoksunu kara bir leke olarak geçecek karar…” notuyla yaptığı paylaşımla tepki gösterdi.

Fenerbahçe Kulübü, “Türk futbol tarihine adalet yoksunu kara bir leke olarak geçecek kararın tebligatı tarafımıza ulaşmıştır. Kulübümüz her şeye rağmen hukukun üstünlüğüne inanarak, bu karar ile ilgili yürütmeyi durdurma başvurusu yapacaktır. Kamuoyunun bilgisine sunarız.” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kayserispor Kulübü ise “Mesele Fenerbahçe taraftarı ile ilgili değildir” ifadelerine yer verdiği paylaşımda, “Futbol dışı güçler tarafından ortaya konabilecek bu tip senarik girişimlerin önlenebilmesi adına böylesine zor bir karar aldık” açıklamasında bulundu.

Yapılanlar karşısında sessiz kalmayan Kanarya “Bu karar Fenerbahçe’ye değil, Türk futboluna yapılmış bir ayıptır” başlığıyla mahkemenin yolunu tuttuğunu duyurdu.

”4 Mart 2023 tarihinde Yukatel Kayserispor ile oynayacağımız müsabaka öncesinde İl Spor Güvenlik Kurulu, ev sahibi takımın talebine istinaden keyfi bir deplasman yasağı kararı almıştır.

Bu kararla birlikte yıllardır sistematik bir şekilde süregelen ve her ne hikmetse mütemadiyen Fenerbahçe üzerinden gerçekleşen garip olaylar, hukuksuzluklar zincirine yeni bir halka eklenmiştir.

Bu karar;

● Makul bir sebebi olmayan● Tek taraflı● Akıl ve mantıktan uzak● Adaletten yoksun● Sportif vicdanları yaralayan● Rekabetin eşitlik ilkesine aykırı● Sporun birleştirici ruhuna aykırı ve ötekileştiren

Her hali ve yönüyle sorgulanması gereken bir karardır.”

Açıklamada yer verilen ifadelerin tamamı ise şu şekilde:

??

??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir