Ekonomik bağımlılık

Tribünlerdeki “Hükümet istifa” tezahüratının ardından ortak imzayla yayımladığı “Siyasi tartışmaların parçası değiliz” açıklamasına karşın ekonomik açıdan siyasete bağımlı olduklarını rakamlar ortaya koyuyor. Kulüplerin sıkıntılı mali durumu ile yüksek borçları nedeniyle aralarında iki kamu bankasının da bulunduğu Bankalar Birliği’yle yapılan 15 milyar TL’lik “Finansal yeniden yapılandırma anlaşması”, siyasete bağımlılığın en önemli halkasını oluşturuyor. 9.5 yıllık anlaşmada 4 büyük kulüp Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor yer alıyor. Bu kulüplerin bazı geri ödemelerinin dahi ötelenip yeni bir takvime bağlandığı kulislerde konuşuluyor. Bilindiği üzere tüm kulüpler, devlete ödediği vergi ve sigorta primi gibi kalemlerin zaman zaman ötelenmesi için bazı ayrıcalıklar alıyor.

‘İTİRAZ EDEMEZLER’

Tuğrul Akşar (Gazetemiz yazarı ve futbol ekonomisti): Kulüpler yüksek borçları ve bunların faizlerini, yükümlülüklerini yerine getirmekte zorlandıkları için finansal olumsuzluklar taşımaları nedeniyle, yapılandırma anlaşmasını gerçekleştiren kamuya; dolayısıyla siyasete karşı mahkûm durumdalar. Bu nedenle kulüp yönetimleri, herhangi bir karşı çıkış veya itirazda bulunamazlar. Çünkü siyasetin şu anda kulüpler üzerinde bir nüfuzu var. O nedenle kulüpler herhangi bir aksiyon alamazlar. Zaten maçların seyircisiz oynanması gibi bir şey mümkün değil. Çünkü kulüpler, pandemi öncesindeki dönemin gelirlerini bile henüz yakalayamadı. Daha yaralarını saramadı. Durum buyken kulüplere seyircisiz oynama cezası getirmek; onları önemli maç günü gelirlerinden mahrum bırakacağı için olumsuzluk taşır. Bu nedenle bu konuda herhangi bir şey yapılacağını düşünmüyorum.

FİNANSAL TABLO YALAN SÖYLEMEZ

Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor’un sadece futbol branşlarının toplam borcu 20.7 milyar TL (Ekim 2022).

4 büyüklerin toplam geliri ise sadece 4.8 milyar TL.

F.Bahçe, G.Saray, Beşiktaş, Trabzonspor, 2021-22 sezonunu toplam 3.16 milyar TL zararla kapattı.

Özsermaye açıkları / Beşiktaş: 2.3 milyar TL, G.Saray: 1.1 milyar TL, F.Bahçe: 936 milyon TL, Trabzonspor: 535 milyon TL.

Dört büyüklerin birikimli zararları 7.8 milyar TL.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir