ABD’de Müslüman Belediye Başkanı, Beyaz Saray’daki Ramazan Bayramı resepsiyonuna alınmadı

NEW MİCHAEL HERNANDEZ/MÜCAHİT OKTAY – ABD Başkanı Joe Biden tarafından Beyaz Saray’da düzenlenen Ramazan Bayramı resepsiyonuna katılmasına izin verilmeyen Müslüman Belediye Başkanı Muhammed Hayrullah, ABD Gizli Servisinin güvenlik gerekçesiyle oluşturduğu isim listeleme (fişleme) yöntemini eleştirdi.

Beyaz Saray’daki Ramazan Bayramı etkinliğine katılamayacağı kendisine son anda bildirilen New Jersey eyaleti Prospect Park Belediye Başkanı Muhammed Hayrullah, AA muhabirine, ABD’nin güvenlik önlemi almasını anladığını fakat insanları fişlerken bunun nedenini belirtme konusunda yeterince şeffaf olunmadığını söyledi.

Hayrullah, “Biz, kolluk kuvvetlerinin işini yapmasını istiyoruz. Ülkeye sahip çıkmalarını istiyoruz ama bu, akıl dışı bir liste. Bir şekilde, biri bu listede olmam gerektiğine karar vermiş. Bu konuda şeffaf olunması gerekir.” ifadesini kullandı.

Washington’daki program için 4 saat araba kullandıktan sonra Beyaz Saray’a ulaşmasına dakikalar kala aldığı telefonla bu davete katılamayacağının söylendiğini aktaran Hayrullah, bunun için hiçbir gerekçenin de belirtilmediğini vurguladı.

Hayrullah, ele alınması gereken konunun, Gizli Servis’in sakıncalı gördüğü isim listesinde adının yer alıp almadığını bilmemesi olduğuna işaret etti.

Herkesin kendisi gibi sesini duyurabileceği platformlara sahip olmadığına dikkati çeken Hayrullah, şöyle devam etti:

“Toplumun, endişelerini tartışabilmesi ve gerçek yanıtlar alabilmesi için Beyaz Saray’da bir toplantı yapma hakkı var. İnsanlar bu listeye nasıl giriyor? Listeye girdilerse isimlerini nasıl temize çıkarabilecekler? İnsanların adını gizlice bir listeye alın, havalimanlarında yaşamları boyunca taciz edin ve sonra onların diğer Amerikalılarla gerçekten eşit olduklarına inanmalarını bekleyin.”

Beyaz Saray’a giremeyeceğini öğrenmesinin ardından Amerikan İslami İlişkiler Konseyini (CAIR) arayarak yardım isteyen Hayrullah, adının Federal Soruşturma Bürosunun (FB) izleme listesinde yer aldığını öğrendiğini aktardı.

“Veri tabanına nasıl girdiğimi hala bilmiyorum”

Belediye Başkanı Hayrullah, 2019’da Türkiye seyahati dönüşü ABD gümrüğünde geçirdiği soruşturmanın sebebinin de söz konusu liste olduğu düşüncesini paylaşırken bu veri tabanına nasıl girdiğini hala bilmediğini söyledi.

Hayrullah, 2019’da Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın, “sesli bir eleştirmeni” olmasının veya Suriye’deki iç savaş sürecinde bir FBI ajanının muhbirlik teklifini reddetmesinin bu konuda etkili olabileceğini belirtti.

Suriye doğumlu 47 yaşındaki Hayrullah, 1990’larda ailesiyle ABD’ye göç ettiğini ve bir süre sonra vatandaşlığa kabul edildiği ifade ederek yıllar sonra Prospect Park Belediye Başkanı olarak Suriye iç savaşının ilk günlerinde oradaki mültecilere insani yardım ulaştırmak için çalıştığının altını çizdi.

Hayrullah, 2019’da İstanbul’dan ABD’ye dönerken “rastgele” seçildiği söylenerek polisler tarafından uçağının kapısında karşılandığını, yurt dışındayken herhangi bir teröristle görüşüp görüşmediği sorusuna maruz kaldığını anlattı.

Belediye Başkanı Hayrullah, sorgu esnasında telefonuna el konulduğu ve çıplak arama sırasında iç çamaşırına kadar soyunmaya zorlandığını dile getirdi.

Havalimanında karşılaştığı muameleyi “aşağılayıcı” olarak niteleyen Hayrullah, Beyaz Saray’ın kapısından döndürülmesinin de kendisinde aynı hisleri uyandırdığını kaydetti.

Listede yaklaşık 1,5 milyon kişinin adı var

CAIR New Jersey Sözcüsü Dina Sayedahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk olarak Daily Dot haber sitesi tarafından paylaşılan dosyada, ABD’nin Terörist Tarama Veri tabanı ve “Uçuş Yasağı Listesi”nin bir yığın ismi içerdiği, 20 yıl öncesine kadar giden listede “büyük çoğunluğu” Arapça ve Müslüman isimleri olmak üzere, yaklaşık 1,5 milyon kişinin yer aldığı bilgisini paylaştı.

ABD’li siyasetçilerden Hayrullah’a destek

New Jersey’den Kongre Üyesi Bill Pascrell ile Senatörler Bill Pscrell ve Cory Booker, ABD Gizli Servisi, Beyaz Saray Toplumsal İşler Sekreteri’ne gönderdikleri mektupta, Prospect Park Belediye Başkanı Muhammed Hayrullah’ın Ramazan Bayramı etkinliğine alınmama gerekçesini sordu.

Mektupta, “Belediye Başkanı Hayrullah’ın, Ramazan Bayramı kutlamaları için Beyaz Saray’a gelmesinden kısa süre önce kendisine izin verilmediğini bildiren bir telefon aldığını biliyoruz. Sizden, ofislerimize, ne yaşandığı ve neden yaşandığı konusunda ayrıntılı bir açıklamaya yer verecek formatta bilgi vermenizi rica ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

New Jerseyli siyasetçiler, eski bir itfaiye çalışanı olan Hayrullah’ın, “sadık bir kamu görevlisi, yakın arkadaş ve New Jersey’de en uzun süre hizmet veren Müslüman Belediye Başkanı” sıfatıyla 17 yılı aşkın süredir topluma gururla hizmet ettiğini vurguladı.

Beyaz Saray’da 1 Mayıs’ta düzenlenen resepsiyon

ABD Gizli Servisi, Prospect Park Belediye Başkanı Hayrullah’ın, Beyaz Saray’da ABD Başkanı Joe Biden tarafından pazartesi günü düzenlenen Ramazan Bayramı resepsiyonuna katılmasına izin vermemişti.

Hayrullah, bu durumdan Beyaz Saray’a varmak üzereyken haberdar edildiğini ve hayal kırıklığına uğradığını belirten bir açıklama yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir