80 yaşındaki Biden’ın doktoru: Sağlıklı ve dinç

Beyaz Saray, 80 yaşında olması ve zaman zaman kameralar önündeki şaşkın tavırları nedeniyle Amerikan kamuoyunda başkanlık görevini tam olarak yerine getirip getiremeyeceği sıklıkla gündeme gelen Joe Biden’ın sağlık durumuyla ilgili Doktor O’Connor’un detaylı bilgiler içeren raporunu kamuoyuyla paylaştı.

O’Connor, bugün yaptığı rutin kontrollerin ardından, “sağlıklı ve dinç, 80 yaşında bir erkek olan” Biden’ın sağlık durumunun, başkanlık, başkomutanlık, devlet başkanlığı gibi görevlerini yerine getirmeye uygun olduğunu kaydetti.

“Ayrıntılı nörolojik muayene yapıldı”

Raporda, Biden’ın göğsünde oluşan bir lezyon için bugün biyopsi yapıldığı ancak henüz sonuçlarının çıkmadığı kaydedildi. Başkan’ın diğer muayenelerinin normal olduğu aktarılan raporda, “son derece ayrıntılı bir nörolojik muayene yapıldığı” da ifade edildi ve parkinson gibi nörolojik bir hastalığa sahip olmadığı bildirildi.

Reflüsü var

Kovid-19 hastalığı atlatan Biden’ın “uzun Covid” belirtileri de taşımadığı aktarılan raporda ayrıca, Başkan’ın sürekli boğazını temizlemesinin nedeninin ise midesindeki reflü olduğu kaydedildi.

Adaylığını açıklaması bekleniyor

ABD tarihinin en yaşlı başkanı olma unvanını taşıyan Biden, 2024 başkanlık seçimleri için “aday olma niyetinde” olduğunu söylemiş ancak henüz adaylığını resmen açıklamamıştı. Sağlık raporunun kamuoyuyla paylaşılmasının ardından Biden’ın, yakın zamanda adaylığını duyurması bekleniyor.

Biden’ın gündemden düşmeyen alzheimer tartışmaları

Alzheimer tartışmalarıyla sık sık gündeme gelen 79 yaşındaki ABD Başkanı Biden geçtiğimiz yıl bir üniversitede gerçekleştirdiği konuşmasının ardından tokalaşmak istemiş ancak yanında kimseler olmadığı için eli havada kalmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise Beyaz Saray’da dün düzenlenen Paskalya kutlamasında paskalya tavşanı kostümü giyen animatörün yanına gelmesiyle kafası karışan Biden tavşanı görmesinin ardından hızla alandan uzaklaşmıştı.

Biden, Beyaz Saray’ın Roosevelt Odası’nda valiler, işçi liderleri ve özel şirket temsilcileriyle yaptığı toplantıda açıklamalarda bulunurken eline tutuşturulan “talimat” listesi ise gözden kaçmamıştı. Biden’a verilen “talimatların” yazıldığı kağıtta şu ifadeler yer alıyordu:

  • Roosevelt Odası’na SEN gireceksin ve katılımcılara merhaba diyeceksin.
  • SEN oturacaksın.
  • Basın mensupları gelecek.
  • Sen 2 dakika brifing vereceksin.
  • Basın mensupları odadan çıkacak.
  • Liz Schuler’e SEN bir soru soracaksın. (Hatırlatma: Liz online olarak toplantıya katılacak)
  • SEN katılımcılara teşekkür edeceksin.
  • SEN odadan çıkacaksın.

ABD Başkanı daha önce de Rusya-Ukrayna arasında devam eden savaşa dair konuşurken, Ukrayna yerine İran demiş sonrasında ise ülkeyi Afganistan’la karıştırmıştı.

Biden son zamanlarda kafası karışmış bir halde olması ve gaflarıyla gündeme geliyor.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir